Tanden.cz


Aktuálně ze světa


ZÁPISNÍK PO CESTĚ KATALÁNSKEM Díl 1

[25.04.2008]

16.4.2008

Obyčejný všední den - středa, ale ne pro všechny. Lanškroun se probouzel do úplně normálního pracovního dne a naše skupina třinácti nadšenců (Martin Bednář, Jirka Dinga, Pavel Fišer, Nikol Hanzlíčková, Lucie Kopecká, Natálie Kyselicová, Miroslav a Martin Krátký, Martin Krsek, Jirka a Eliška Smejkalovi Blanka Švobová a Martin Tměj) měla úplně jiné plány. Jeden po druhém, sám nebo s rodiči jsme přicházeli na malé autobusové nádraží a skrývali se pod chátrajícím přístřeškem před kapkami deště. Čekání na autobus do Brna jsme si krátili ještě posledními vtipnými poznámkami a radami o tom jak to bude dál.
Přijíždějící autobus Mercedes krátce po šesté hodině ranní byl již delší dobu vyhlížen nejen námi, ale i dalšími cestujícími. Řidič nám posléze ochotně otevřel prostory pro zavazadla a my plní toužebného očekávání odevzdali pečlivě zabalené věci do útrob autobusu.Autobus začíná ukrajovat první kilometry a nálada i dávka adrenalinu se začíná zvyšovat. Brno se blíží a jen dopravní zácpa zpomaluje první etapu naší cesty - autobusové nádraží Na Zvonařce. Nebyli bychom to my, aby hned na první zastávce našeho putování neměli nějaký problém. Tentokrát se dvěma našim členům podařilo zanechat v autobusu své svršky a proto vesele klusali po nádraží honíce autobus.

Skryti pod přístřeškem jsme očekávali jak dopadne toto náhlé sportování Pavla Fišera a Martina Krska. Vše dopadlo dobře a obtěžkání zavazadly jsme vyrazili k zastávce městského autobusu č.76, který nás měl dovézt na místní letiště. Boj s deštěm jsme vyhráli až na 400 m vzdálené zastávce, kde jsme po půl hodině nastoupili do autobusu a konečně zamířili k místu odletu.

Ještě jsme nebyli kompletní, ale již se začalo s balením kufrů do strečovací fólie a snídaní na letišti. Už se jen čekalo na Pavla Hrdinu až přijede ze Šumperka a začátek odbavovacího řízení letištním personálem. "Jsme všichni? Ano." ozývá se mnohohlasně. Jdeme a vyrazili jsme s obavami o váhu zavazadel na odbavení zavazadel. Nedlouhý proces proběhl v poklidu a my již mohli absolvovat osobní prohlídku a prohlídku věci, které jsme si chtěli vzít sebou do letadla. Touha vzlétnout nás hnala stále rychleji na schůdky připraveného boeingu 737 společnosti Ryanair a být pokud možno co nejblíže okénku v letadle.

system image

Po nástupu nás očekávala běžná rutinní práce letušek: seznamování s bezpečnostními zásadami, rozdávání propagačních katalogů, nabídky různých parfému a zboží. Tři dva jedna a letadlo se pomalu rozjíždí. Najíždí na startovací dráhu. Připoutaní a připraveni na cestu vzhůru opouštíme letiště s fotoaparáty i videokamerou zachytit. Oblačnost nám znesnadňuje výhled, ale zvláštní pocit se vkrádá do našich duší. Kdo by neznal příběhy leteckých katastrof a teroristických útoků na dopravní prostředky všeho druhu. Naštěstí tak jak se vzdalujeme rodné zemi tak se přibližujeme vrcholkům zasněžených Alp a čistému nebi nad Gironou. Letadlo dosedá krátce po půl jedenácté na runway v Gironě a my s pocitem pevné půdy pod nohami se loučíme s portugalskou letuškou.

Buenos días Girono, Hola amigos se mi chce vykřiknout do chladného slunečného prostředí. Scházíme po schůdkách z letadla a rychlým přesunem vcházíme do letištní haly. Čekání na zavazadla si zpříjemňujeme seznamováním se s prodejními stánky. Už jedou! A plný pomalu jedoucí pás pravidelným tempem nám odevzdává naše 15kg bágly. A co teď? Lístky na autobus do Barcelony. Kde je koupíme? Kolik stojí? Mírný zmatek, ale za pár minut každý z nás drží vítězně ten správný lístek za 12Eur a míří k nejbližšímu linkovému autobusu do Barcelony.

system image

Fotoaparáty a videokamera začíná opět pracovat.

system image

Pár naučených španělských frází nás dostává do nitra autobusu. Přes 100 km vzdálená Barcelona očekává Lanškrounské badmintonisty. Pohledy do okolí dálnice nám dávají nahlédnout do přírody, turistických památek, průmyslových zón a jiných zajímavostí, které obklopují naši trasu.
Změť dálničních přivaděčů, síť barcelonských ulic nás vnáší na Severní barcelonské autobusové nádraží a všichni jsme připraveni na přesun do místa ubytování. Bágly nasadit, kufry postavit na kolečka a disciplinovaně vkročit do ulic. Možná tak zní čísi příkaz, který, ale nikdo nevnímá. Míjíme památky, trochu bloudíme, ale nakonec jsme na La Rambla, v hlavní tepně kulturního života Barcelony. Co pro Prahu znamená Václavské náměstí tím je tady právě tato 2km dlouhá široká ulice se stromy. Čilý ruch v restauracích, kresby pouličních malířů, prodejců novin upomínkových předmětů a nespočítaného množství živých soch je vítanou atrakcí pro nás unavené poutníky z daleké České republiky.

system image

Galerie Malda v pasáži stejného jména nás vítá klidem a pohodou zastrčeného malého hostelu kdesi v úzkých uličkách blízko bulváru. Majitelka nás zkoumá pohledem a rychle nám dává nahlédnout do pro nás připravených pokojů. Tak konečně můžeme znavená těla přesunem uložit stejným způsobem jako svá zavazadla a přemýšlet co bude dál.

Ještě jsem si skoro ani nevybalil zavazadla a majitelka mě překvapuje vzkazem od prvního hostitele Miquela, mexičana z klubu La Bellaterra. Napsal: "Večer v deset se stavím a domluvíme přátelské utkání."

S obavami o úrovni své Španělštiny vyrážíme všichni společně na první prohlídku nejbližších částí města.

system image

Naše kroky vedou opět na La Rambla. Lucka s Pavlem a všichni ostatní vybaveni fotoaparáty hledají ty nejlepší záběry. Scházíme na Kolumbovo náměstí a absolvujeme jedno z prvních společných focení pod monumentem Kryštofa Kolomba.

system image

Davy turistů nás do sebe vpíjí a hladoví přemýšlíme kde uspokojíme svoji jednu ze základních potřeb. Poprvé se na cestě se rozdělujeme na dvě skupiny a každá míří do jiné restaurace. Ta naše si vybrala jednu z předzahrádek blízkého obchodního a zábavného centra a hladově zkoumáme ceny jídelního lístku. Všude chybí gramáž jídla. Camarero (španělský číšník) se blíží a my objednáváme. Donáší nám naše jídlo a my nechceme ani uvěřit, že jsme si objednali tak malé porce za tak velké peníze.

system imagesystem image

S žaludkem z jedné třetiny zaplněným a u Martina Krska i pouze z jedné osminy se procházíme po přístavišti a míříme k výškové budově MAPFRE. Únava, ale již byla silnější než my a proto jsme to v polovině trasy obrátili a raději hledali slušný obchůdek pro doplnění našich potravinových zásob.
Co čert nechtěl, že potkáváme naši druhou skupinku, která spokojeně rozjímá nad snědenou porcí dle naší české normy.
Parta se opět zceluje a my se vracíme na hostel. První den končí setkáním s Miquelem a dávkou dobrého španělského vína. S myšlenkami na program v dalších dnech uleháme do svých postelí.

Foto: Lucie Kopecká


Pokračování příště...
Autor: Jiří Dinga
Zdroj: Jiří Dinga

Nákupní košík


Máte vybráno zboží celkem: 0 ks
Celkova cena zboží: 0,- Kč
(cena včetně DPH)

Vyhledat